Film o Bogdanie Białku i pogromie kieleckim

Właśnie obejrzałem film „Przy Planty 7/9” o Bogdanie Białku, pogromie kieleckim i wydobywaniu tego potwornego wydarzenia z odmętów zbiorowej niepamięci.

Pokaz w Centrum Łowicka wymyślili i zorganizowali moi przyjaciele z ODnowy, którym bardzo dziękuję: Piotr Wieczorek, Katarzyna Goldian, Krystyna Świeżewska, Marta Bem, Paweł Barański i in. Sala była pełna.

Film jest ważny szczególnie teraz. Bohater postawił sobie ambitne zadanie oczyszczenia ropiejącej rany, by była w stanie się zabliźnić. Zadanie rozłożone na dekady. Wyparte i zaprzeczone zbrodnie niszczą nie tylko sprawców, ale ich potomków.

Jedyne, co można zrobić, to szczegółowo i w każdym detalu odtworzyć fakty i dbać, by nigdy nie zostały zapomniane. Pamiętać każdą niewinną ofiarę bestialsko zamordowaną w upiornym szale nienawiści.

Bogdan Białek uparcie edukował Kielczan i osiągnął swoje, uświadamiając im, że nie poprzez kłamstwo, lecz tylko prawdę można osiągnąć oczyszczenie. Chciałby się, by ta idea rozlała się na cały kraj, lecz przecież wiemy, że ma swoich przeciwników.

Na szczytach władzy. To nowi – starzy architekci zbiorowej pamięci, spece od polityki historycznej, fałszerze dziejów spod znaku PiS.

Film jest bardzo wzruszający, lecz widzę, że będzie miał z czasem swoją drugą część, a przynajmniej epilog…

Nieskromnie pochwalę się, że mam zaszczyt znać Bogdana Białka. Zapraszał mnie do Kielc z warsztatami antydyskryminacyjnymi. Pomagałem mu walczyć o dobre imię Henryka Pawelca, który powiedział prawdę o jednym z żołnierzy wyklętych, czym ściągnął na swoją głowę liczne szykany.

Bogdan Białek jest opozycjonistą PRL, redaktorem naczelnym psychologicznego miesięcznika „Charaktery”, współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, założycielem Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.

Wywiad z twórcą filmu
Przy Planty 7/9 – opis filmu
Jest zbrodnia i wina, ale jest też odkupienie i pojednanie
Droga
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu
Strona Stowarzyszenia

Na zdjęciu z prywatnego archiwum: z Bogdanem Białkiem, Symchą Kellerem i jego Małżonką

Rating: 3.3/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments